نرخ لحظه اي ارز

 

نماد

ارز

خريد

فروش

 
USD دلار آمريکا 3740 3770  

EUR

يورو 4110 4160  

GBP

پوند انگليس

4750 4820  

CAD

دلار کانادا

2885 2925  

AUD

دلار استراليا

2850 2890  

AED

درهم امارات

1025 1035  

SEK

کرون سوئد

420 435  

DKK

کرون دانمارک

540 555  

NOK

کرون نروژ

430 440  
CHF

فرانک سوئيس

3770 3820  

نرخ لحظه ای ارز

 

نماد

ارز

خرید

فروش

 
TRY لیرترکیه - -  

MYR

رینگیت مالزی - -  

VNY

یوان چین - -  

THB

بت تایلند

- -  

INR

روپیه هند

-  -  
SAR

ریال عربستان

- -  

IQD

دینار عراق

- -  

KWD

دینارکویت

- -  

BHD

دینار بحرین

- -  
OMR

ریال عمان

 - -  

قیمت سکه

 

 

سکه

خرید

فروش

 
  سکه بهار آزادی - 1186000  

 

سکه امامی - 1220000  

 

سکه نیم

- 682000  

 

سکه ربع

 - 378000  
 

سکه یک گرمی

- 255000  
   

 

     
 

 

       
           

 آخرین بروز رسانی :06 فروردین - 19:00

صرافی برنائی | خرید و فروش ارز | حوالجات ارزی

میزان قاچاق کالا در کشور ایران به قدری بالاست که دولت همواره برای حمایت از تولید به دنبال راهکارهایی برای مبارزه با این پدیده بوده است. دولت یازدهم مدتی قبل با اضافه کردن پوشاک به فهرست اقلامی که شامل تجارت با ارز مبادله‌ای هستند سعی در جلوگیری از قاچاق کالای یاد شده داشت.

به گزارش بنکر (Banker)، همچنین وزیر صنعت در نشست خبری خود طرح ایران‌کد را که یکی از ابزار‌های دولت برای مبارزه با قاچاق کالاست، طرح من‌درآوردی اعلام کرد و گفت: ما براساس سیستم بین‌المللی GS1 دو طرح شناسه و کد رهگیری را نهایی کرده‌ایم که به زودی تصویب و اجرا خواهد شد. در همین رابطه محمد لاهوتی رئیس کنفدراسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران به «آرمان» می‌گوید: «با توجه به بالا بودن میزان عوارض تعرفه واردات و کالایی که از مبادی رسمی وارد کشور می‌شود باز صرفه برای کسانی است که به صورت غیرقانونی کالا را وارد کشور می‌کنند. بنابراین جلوگیری از قاچاق با نرخ ارز مبادله‌ای میسر نخواهد بود.»
یکی از مهم‌ترین معضلاتی که در سال‌های اخیر اقتصاد ایران با آن دست به گریبان بوده بحث قاچاق، آن هم در حجم وسیع است. مسئولان برای مقابله با این مساله که اقتصاد کشور را تهدید می‌کند، طرح‌ها و برنامه‌هایی را مطرح کرده‌اند. آیا ارز مبادله‌ای برای برخی از کالاهای وارداتی می‌تواند راهکار مناسبی برای مبارزه با قاچاق کالا باشد؟
اصولا در هر شرایطی ارز دو نرخی باعث ایجاد رانت و سوءاستفاده بعضی از گروه‌هایی که به دنبال فرصت هستند می‌شود. ارز دو نرخی در بازار از قدیم با مشکلات و معضلات زیادی رو به رو بوده است. تفاوت کالایی که با ارز بانکی وارد شده است و کالایی که با ارز آزاد وارد شده است باعث ایجاد یک رقابت ناسالم می‌شود. در حال حاضر نرخ ارز مبادله‌ای در بانک‌های رسمی در حدود سه هزار تومان (2996 تومان) است و همچنین ارز آزاد در بازار در حدود 3380 – 3390تومان است. این تفاوت 10 تا 12 درصدی باعث کاهش تقاضای ارز مبادله‌ای می‌شود زیرا وقتی ارز را از سیستم بانکی می‌گیرید تا زمانی که دست مشتری برسد در بهترین شرایط بین پنج تا هفت درصد هزینه به آن می‌خورد و بحث نرخ ارز چندان جذابیتی برای دریافت از بانک‌ها ندارد. متغیرهایی که در بحث نرخ ارز داریم قابل پیش‌بینی نیست و به‌طور ناگهانی نرخ بازار آزاد ممکن است جهشی افزایش پیدا کند درحالی که نرخ بانکی همان رقم باقی بماند. همیشه این جذابیت برای واردات وجود داشته است که کالاهایی که شامل ارز بانکی می‌شوند از آن طریق وارد شوند. اگر نگاه ما درباره واردات این است که تامین ارز وارداتی ازمحل ارز رسمی می‌تواند قاچاق را کاهش دهد این میسر نبوده، زیرا تفاوت نرخ ارز آزاد و نرخ ارز بانکی امروز زیاد نیست و تاثیر چندانی ندارد. همچنین با توجه به بالا بودن میزان عوارض تعرفه واردات و کالایی که از مبادی رسمی وارد کشور می‌شود باز صرفه برای کسانی است که به صورت غیرقانونی کالا را وارد کشور می‌کنند. بنابراین جلوگیری از قاچاق با نرخ ارز مبادله‌ای میسر نخواهد بود.
 آیا اصلاح تعرفه‌ای می‌تواند به جلوگیری از قاچاق کالا کمک کند؟
مبارزه با قاچاق و جلوگیری از قاچاق باید با بحث برطرف کردن هزینه‌های تولید و رقابتی کردن تولیدات داخلی همراه باشد تا از نظر قیمت قابل رقابت باشند. آن میزان تعرفه‌ای که امروز ما وضع کرده‌ایم تعرفه بسیار بالایی است. اگر ما بتوانیم با کاهش تعرفه واردات را مدیریت کنیم به سمت واردات رسمی می‌رویم. در واقع طی سه یا چهار دهه گذشته فقط دیوار تعرفه بوده است، در صورتی که نگاه به عملکرد و خروجی این دهه‌هایی که گذشت نشان می‌دهد که تعرفه نتوانسته از صنایع ما حمایت کند، به‌ویژه در صنایعی که ما ارزش افزوده بالاتر داریم ومحصول تولید می‌کنیم. هزینه‌ها و سربارهای تولید بالاست و قیمت تمام شده را افزایش می‌دهد. در مقابل، کالای وارداتی به دلیل بالا بودن تعرفه از مبادی رسمی وارد کشور نمی‌شود ولی وقتی از مبادی غیرقانونی وارد کشور می‌شود عملا صنعت ما را تهدید می‌کند. اینجا چند اتفاق حادث می‌شود. اول، بخش خصوصی به عنوان تولید‌کننده متضرر می‌شود و نمی‌تواند با کالای غیرقانونی و قاچاق رقابت کند. دوم، دولت به دلیل تعرفه بالایی که گذاشته است این فضا را ایجاد کرده تا موانع غیرقانونی توجیه پذیر باشد و از حقوق حقه تعرفه و واردات محروم می‌شود. سوم، چون کالا به صورت غیرقانونی می‌آید مالیات بر فروش و مالیات بر ارزش افزوده را هم نمی‌دهد و این عوامل دقیقا نکاتی است که صنعتگر و تولیدکننده ما تمام این هزینه‌ها را باید پرداخت کند.
 به نظر می‌رسد در بحث ارز مبادلاتی و به کارگیری آن نیز در کشور ما مشکلاتی وجود دارد. چرا در کشور ایران استفاده از ارز مبادله‌ای فقط با کشورهای خاصی مانند هند و چین یا کره وجود دارد؟
مشکل اینجاست که ما به دلیل تحریم‌ها ارتباط مان با دنیا قطع بوده است. به همین دلیل کشورهایی مثل هند، کره و چین کشورهایی هستند که نفت ایران را می‌خرند و در ازای آن کالا می‌دهند و پول‌ها در آن کشورها به صورت بلوکه است. بنابراین دولت چاره‌ای ندارد تا رفع کامل تحریم‌ها از همین روش استفاده کند ولی به محض رفع تحریم‌ها ما نیازمند تنوع بازار در صادرات و واردات هستیم.
 درباره قاچاق همواره این مساله نیز مطرح بوده است که در بسیاری موارد اراده‌ای برای مقابله با آن وجود ندارد یا اینکه قوانین در زمینه واردات به درستی اجرا نمی‌شود. ما شاهد واردات غیرمجاز میوه هستیم در حالی که در بسیاری موارد این واردات نمی‌تواند از جایی جز مبادی رسمی وارد شود. آیا ابزارهایی مانند طرح شناسه یا جریمه فروشندگان کالاهای قاچاق که به تازگی دولت در دست اجرا دارد می‌تواند در کاهش قاچاق تاثیرگذار است؟
هیچگاه برخوردهای قهری در هیچ زمینه‌ای تاثیرگذار نبوده است. بنابراین هرگونه برخورد قهری و محدود کردن منجر به افزایش مشکلات خواهد شد. راهکار این است که صنایع را ایمن‌سازی کرده و قدرت رقابت را بالا ببریم با بستن و محدود کردن و عوارض ما نه می‌توانیم جلو قاچاق را بگیریم و نه می‌توانیم ایجاد ارزش افزوده در کالای تولیدی خود داشته باشیم و هزینه‌ها را کاهش دهیم. تا زمانی که نگاهمان به صورت تسکین‌دهنده کوتاه‌مدت باشد خروجی ما بهتر از این نخواهد بود. متاسفانه طی سالیان گذشته ما تمام اهدافی را که پیگیر کرده‌ایم مخالف با برنامه‌های بالادستی بوده است و به محض اینکه کمبودی ایجاد شده جلو صادراتش گرفته شده است. هرکجا کالایی ارزش افزوده آن پایین بوده بدون توجه به ساختار آن عوارض صادراتی وضع کرده‌ایم و بازارهای صادراتی را از دست داده‌ایم. اینگونه روش‌های هیجانی در هیچ دولتی جواب نداده است. البته با بخش ساماندهی کسی مخالف نیست ولی تا زمانی که فروشندگان کالا موظف ومجبور به ارائه فاکتور رسمی نباشند و خریداران هم به دنبال اخذ فاکتور رسمی نباشندهرگونه گذاشتن کد رهگیری یا کد کالایی روی جنس‌ها نمی‌تواند در کاهش قاچاق تاثیر چندانی داشته باشد.

 • مقالات اقتصادی
 • سوئيفت چيست؟

  بدون شك، رفع تحريم سوئيفت، مهمترين سرفصل لغو تحريمهاست زيرا ساير تحريمهاي اعمال شده عليه ايران تحريمهاي معامله با ايران در بخشهاي مختلف بود ولي تحريم سوئيفت مسدود كردن راه ارتباط مالي بانكهاي كشور با نظام مالي جهان بود.در اين نوشتار به معرفي...

 • به وب سایت صرافی برنائی خوش آمدید

  صرافی برنایی بامجوز رسمی از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با سالها تجربه و تیمی کاملا فنی در زمینه امور مالی و اقتصاد بین الملل در راستای اهداف بانک مرکزی و در جهت رفاه حال مشتریان عزیز آماده ارائه هر گونه مشورت های لازم در زمینه امور مالی و سرمایه گذاری و ارائه...

 • احتمال تک نرخی شدن ارز در سال آینده

  عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس: اگر یکسان سازی نرخ ارز محقق شود ، می توان ادعا کرد که دولت کار بسیار بزرگی را انجام داده و در واقع مبادی بروز فساد ارزی را کاملا مسدود کرده است

 • عرضه ارز

  مدیر اداره صادرات بانک مرکزی از افزایش عرضه ارز از کانال صرافی‌های مجاز خبر داده و گفته است: «با این اقدام و همچنین اجرای کامل مقررات ناظر بر عملیات ارزی صرافی‌ها، روند صعودی قیمت‌ها متوقف و نرخ ارز به نقطه تعادلی خود برمی‌گردد.»

 • سه عامل پرواز دلار

  نرخ دلار دیروز در بازار آزاد بعد از نوسانات روزهای گذشته بالاخره به سه هزار و ۵۰۰ تومان رسید تا پیش‌بینی فعالان بازار ارز و کارشناسان محقق شود. فعالان بازار ارز می‌گویند افزایش نرخ دلار که خود بر تعیین قیمت همه ارزها تاثیر می‌گذارد به دلیل افزایش...

 • تاثیر نوسانات قیمت نفت بر قیمت طلا

  تحلیلگر برجسته اقتصادی کیتکو تاکید کرد: سپتامبر (شهریور و مهر ماه) ماه مهمی برای نوسانات قیمت طلا در بازارهای جهانی به شمار می رود و در این ماه معمولا تحولات قیمت نفت تاثیر زیادی بر قیمت طلا خواهد داشت.

 • قیمت ارز باید در بازار کشف شود

  رییس بانک مرکزی با تاکید بر این که قیمت ارز در بازار کشف شود گفت: اینکه در دوره گذشته ۲۲ میلیارد دلار منابع ارزی را به بازار عرضه کردند تا به قیمت ارز کاهش یابد، معنای آن افزایش ارزش پول ملی نیست.

 • بازار ارز گرفتار سیکل تکراریٍ

  در تمام یکشنبه‌های شهریورماه بازار سکه با رفتار عجیبی همراه بوده است. روز گذشته این بازار سومین یکشنبه عجیب خود را تجربه کرد.

 • مامور دوجانبه بازار پول

  روند تغییرات اجزای اصلی نقدینگی در دو سال اخیر، دو پیامد در بازار پول، به وجود آورده است. مطابق آمارها، از نیمه دوم سال ۹۲ تا پایان بهار ۹۴، نرخ رشد متوسط «شبه پول» تغییر قابل‌توجهی نداشته و در سطح ۲۶ درصد در حال نوسان بوده است؛ حال آنکه میزان رشد...

 • ارز مبادله‌ای مانع قاچاق نمی‌شود

  میزان قاچاق کالا در کشور ایران به قدری بالاست که دولت همواره برای حمایت از تولید به دنبال راهکارهایی برای مبارزه با این پدیده بوده است. دولت یازدهم مدتی قبل با اضافه کردن پوشاک به فهرست اقلامی که شامل تجارت با ارز مبادله‌ای هستند سعی در جلوگیری از...

اطلاعات تماس

 • اصفهان- خ چهارباغ عباسی- جنب خ آمادگاه بازار فردوسی
 • 031-32203190
 • 031-32204709
 • 031-32204505
 • 09128163548
 • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

    

درباره شرکت

صرافی برنایی بامجوز رسمی از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با سالها تجربه و تیمی کاملا فنی در زمینه امور مالی و اقتصاد بین الملل در راستای اهداف بانک مرکزی و در جهت رفاه حال مشتریان عزیز آماده ارائه هر گونه مشورت های لازم در زمینه امور مالی و سرمایه گذاری و ارائه کلیه خدمات ارزی وخرید و فروش انواع مسکوکات می باشد. خواندن جزئیات
799367
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
821
980
7276
631915
31973
37317
799367

آی‌پی شما: 54.80.29.228
امروز: جمعه، 08 ارديبهشت 1396

طراحی شده توسط موسسه امين رايان اسپادان.

Scroll to top

logo-samandehi